20 сентября 2011 г. 21:22

(4)
"Тому я й люблю море, що на ньому кожна дорога нова, і кожне місце - дорога"

Роман Яновського - це перший мариністичний роман в українській літературі. До того ж, це перший роман, який оспівує кіномистецтво.
Роман написаний протягом 1927-1928р, у незвичній формі - у формі мемуарів. Це не повинно вас лякати, оскільки сам Яновський впевнений у вашій мудрості та сумлінності, якщо ви вже читаєте цю книгу.

Я достойно
несу прапор старостi. Мої спогади я присвячую молодим, смiливим i чуйним,
їм вiддаю я на суд юнацькi помилки й перемоги, щоб збудити їхнi думки, щоб
спонукати їх на шукання яскравiших просторiв i горизонтiв.

На момент написання "мемуарів" автору було 25 років. Він писав від імені людини, яка дивилась на його сучасність зі свого життєвого досвіду, фактично з майбутного - 50 років потому.
Це роман синкретичний. В ньому поєднані різні жанри, оскільки Яновський та Хвильовий (учасники літорганізації ВАПЛІТЕ) намагалися у романах відійти від традиційного розуміння жанру роману, та створити щось нове. Це роман екзотичний, романтичний, та символічний. Він має екзотичні назви та імена ( зокрема, головних героїв - То-Ма-Кі, Сев, Тайах). На той час ( 20-30 р. 20 ст) було дуже модним дивні назви, оскільки митці захоплювались різними стилями (футуризм, напр).
Автор намагається відійти від канонів роману, про що нам і розповідає, пишучи свої мемуари. Він філосовствує, розповідаючи про своє минуле: роботу, кохану, кіномистецтво. Цей роман сповнений життєрадісного сприймання світу, романтики радісного життя, хоча і є сумні моменти, але вцілому, залишається позитивний настрій після його прочитання.
Цікавими є символи у романі. Основний - це "майстер корабля", де "майстер" - це людина роботяща, творча. Яновський вважав, що саме творча людина здатна побудувати нове суспільство, новий "корабель" - символ нової держви у романі. Та попри символізм, корабель добудований, але не спущений на воду, що символізує відкритість майбутньому, непередбачуваність.
Сиволічним є і оберіг корабля - фігура, що стоїть над бугшпритом і охороняє корабель від рифів. Майстром корабля - стала фігура жінки. Символічним є взагалі присутність жінки в романі. Вона супроводжує головного героя протягом всієї розповіді. На початку роману ми бачимо жінку, яка народжує дитя. Це символ нового життя. Недаремно роман закінчується символічним народженням нового корабля - держави, як ми вже зясували. Творча постать жінки-балерини Тайах, кохання та натхнення головного героя, також є частиною творіння, руху та молодості в романі.
В романі народжується триєдність Людина-Мистецтво-Творчість, адже саме через мистецтво людина може творити щось високе та прекрасне. Автор вибудувує філософську концепцію "культура нації", якій він, за його словами, все віддав протягом життя. Культура націїї - це краса людини, зовнішня (тіло) та внутрішня (душа), це свобода вибору, незалежність, творчість і рідна земля, молодість, любов, натхення...цей список можна продовжувати.
Автор оспівує працю, зокрема руки людини. Лише руки творця можуть згармонізувати світ, привести його в досконалість і красу:

Я люблю людські руки. Вони мені здаються живими додатками до людського розуму. Руки мені розповідають про людське горе. Я бачу творчі пальці - тремтячі і нервові. Руки жорстокі і хижацькі, руки працьовиті і ледарські....Вас я люблю спостерігати, коли ви берете і віддаєте, коли ви ховаєте в одежі ножа, коли ви пестите ніжну шкіру жінки, коли ви її боляче любите і не хочете її відпускати...

Море є улубленою темою Яновського, а в цьому романі - домінуючою. Ми скрізь бачимо море, описи вражають красою, та любовю. Цікаво, що Яновський ніколи не бачив моря, а надихався ним через книжки улюбленвів авторів: Лондона, Джозефа Конрада та інш.
Важливим є те, що це була спроба руйнування мовної цензури, зокрема табу на зображення тілесності, сексуальності.
Він насміхається над канонами роману : "

Я не проти брехні...коли його (море) не змальовували синіми фарбами і красивими епітетами. Обовязково над ним мусить літати чайка, що квилить-проквиляє, буревісники, що чують бурю, і кораблі з білими лоскутами парусів".

Отже, "роман рекомендовано до уважного, вдумливого прочитання" :)

Комментариев пока нет — ваш может стать первым

Поделитесь мнением с другими читателями!