giggster

26 июня 2012 г. 09:06

На думку автора «Политэкономии соцреализма», соцреалізм виконував функцію машини зі створення соціалізму в СРСР. Не лакування дійсності, не брехня, а саме створення соціалізму – ось основна функція радянського мистецького методу, який «перерастает "видимое", возносится над эмпирикой, прозревая в ней самую "сущность"». Без соцреалізму картина дійсності втрачає будь-яку змістовність і будь-які ознаки соціалізму. На думку Добренка, такий репрезентативний характер реальності має в Росії історичні корені (скажімо, ті самі "потемкинские деревни" були так само не способом надурити імператрицю, а репрезентація майбутнього тут і зараз, демонстрація грандіозності проектів без будь-якої прив'язки до реальності і, власне, без особливого бажання ці проекти здійснювати на практиці). Цікавими є детальні розбори зразків соцреалістичного мистецтва у кіно, літературі, а також таких незвичних сферах для культурологічного аналізу, як дизайн марок чи паркове господарство. Думаю, тепер по-іншому сприйматимуться всі зразки літератури і кінематографу, створені за часів СРСР.

Однозначно, буду перечитувати

бкврм