kallisto_kyiv

23 ноября 2020 г. 23:50

У бінго було завдання прочитати класику. Список класики, яку я хочу прочитати вперше або перечитати, в мене нескінченний, тому я довго не вибирала. Вирішила прослухати в додатку абук аудіокнижку, бо колись намагалася подужати Франка, і мене спинила мова, яку неможливо читати сучасному непідготовленому читачеві. Багато застарілих слів, діалектизмів, а ще дуже відчувається вплив німецької граматики. Я не раз і не два ловила типову для німецької мови побудову речень чи звороти.

Першим і найбільшим розчаруванням для мене стало те, що повість незавершена. Я раніше про це знала, звісно, але встигла забути. Тільки вслухалася і звикла до героїв, як все обірвалося. Цікаво, чим воно закінчилося? Вдалося робітникам вибороти правду? А Готліб і Фанні? Як склалися їхні долі?

Другий момент, який я хочу відзначити, і який недавно відзначала для себе після відео в ютюбі - це що в нашій літературі як не козаки, так кріпаки, а як не те і інше, так журба і недоля. Тут якраз журба і недоля. Бідні чесні українці животіють і виживають як можуть, а злі євреї з усіх сил з них збиткуються. Розумію, що в літературі чим гостріший конфлікт, тим цікавіше читати, але тут немає жодного благополучного героя-українця. Всі вони бідні, нещасні, скалічені, обдурені, обпоєні, обкрадені, осиротілі. Жоден не живе собі спокійно в своїй хатинці в мирі і злагоді з собою і світом. Зате євреї - це якийсь осередок зла. Своєю метою життя вони поставили знущання над гоями і тільки це і роблять. І от цікаво, чи це так дійсно було, чи це художній хід автора для підсилення конфлікту.

Враження від книжки не таке вже погане, і я трохи пишаюся собою, що закрила ще один пробіл.

для мене Франко -це, насамперед, неперевершений Моісей. до речі, дуже раджу)