15 декабря 2022 г. 12:17

4 Пекла на зямлі і ў кожным з нас

У свой час я прачытала толькі першую частку серыі, не ведаючы пра тое, што тая ўключае тры кнігі. Але, магчыма, мяне проста не ўразіла гісторыя так, каб я пажадала пазнаць пра яе працяг. Канец "Дэлірыума" не пакідаў надзеі на штосьці добрае ў "Пандэмоніуме". Аднак ужо праз час я нарэшце дабралася да сіквэла. Другая частка надзіва апынулася лепей за першую. Мабыць, таму, што галоўная гераіня стала больш цікавай. Спачатку, калі яна сумнявалася ў сваіх пачуццях, Ліна была вельмі панурыстай, трохі нервовай. Па меры раскрыцця новых бакоў сваёй асобы дзяўчына мяняецца - яна становіцца больш разняволенай. Зрэшты, гэта нядзіўна - абставіны прымушаюць забыць сябе старога і стварыць сябе новага. Фраза "Мінулае памерла" пранізвае кожную главу. Мінулае жыццё нічога не значыць для Супраціўлення. Важна толькі тое, што ты робішь зараз для новага рэжыму. Таму Ліна і стараецца стаць актыўным членам руху за дэлірюю, выконваючы розныя заданні. Яна, дзяўчына, якая вырасла ўдалечыні ад заразных, сама стала адной з іх і вымушана прывыкаць да новых умоў жыцця. У Дзікай мясцовасці выжываюць толькі так, як выжывалі раней, шмат гадоў таму - збіральніцтвам, паляваннем... Вось толькі звычайныя чалавечыя рэчы накшталт лекаў, кансерваў, адзежы прымушаюць чакаць паставак з адваротнага боку. Адмовіцца ад выгод цывілізацыі нават удзельнікі Супраціўлення, нажаль, не ў сілах – яны прывыклі да таго, што мелі раней.

І усё ж такі, нягледзячы на ўпёртыя спробы галоўнай гераіні выкінуць сваё мінулае жыццё з галавы, у яе гэта слаба атрымліваецца. Перыядычна думкі пра любімага чалавека, сяброўку дзяцінства, сям'ю ўсплываюць, нагадваючы аб старой Ліне. І каб пазбавіцца ад непажаданых успамінаў, дзяўчына кідаецца ва ўсе цяжкія - хапаецца, як за выратавальны круг, за розныя заданні, ставіць сябе пад удар. А тут яшчэ раптам прачынаюцца пачуцці да хлопца, які стаў адным з яе заданняў. Гэты хлопец ўвасабляе сабой ранейшую Ліну, тую, якой яна была раней, калі не ведала пра заразных. Іх узаемаадносіны нацягнутыя, павольна развіваюцца, але гэта не перашкаджае героям кідацца адзін аднаму ў абдымкі ў небяспечныя моманты і псіхалагічна расці і развівацца. Змены, якія адбываюцца ў іх, паказваюць на змены і іншых людзей, што адбываюцца паступова.

Пандэмоніум ўсё бліжэй. Ён у кожным чалавеку, гэта не месца, а стан душы. І яму трэба нарэшце з'явіцца.