17 января 2023 г. 19:23

BY
Чаму я наогул узяўся за гэтую кнігу?
Па-першае, надзвычайна клікбейтная для беларускай літаратуры назва. Нават, правакатыўная.
Па-другое, неаднаслойная і неаднасэнсоўная вокладка. З першага погляду незразумела, што ж намалявана, а з другога погляду зразумела, што не тое, што з першага ))) Дарэчы, гэта адчуванне цалкам адпаведна тэксту.
Па-трэцяе, і, мабыць, галоўнае - першы сказ: "Дарога ў Полацак была цёмная ад гонкіх чорных ялін". Я пажыў шмат дзе, але радзімай лічу менавіта гэты горад.
Чаго чакаў?
Магчыма, "павестачкі". Штосьці пра тое, як цяжка нетакім у Беларусі, што нейкая лесбіянка нават вырашыла павесіцца (анатацыі я не чытаў). Абсалютна не мая тэма, але цікаўнасць да кніжкі ўжо распалілася. Вырашыў: пачну, а там, калі што не так, - кіну.
Што атрымаў.
Спачатку падалося, што будзе звычайная сучасная моладзевая гарадская проза з элементамі містыкі ці магрэалізму. Гераіня, напалоханая гаданнем і дзіўнай злавеснай смскай, прадракаючай хуткую смерць, уцякае ад лёсу ў Полацак да цёткі. Складаны унутраны свет, амаль звычайная біяграфія (па большасці супадаючая з біяграфіей аўтаркі)...
Але так адбывалася нядоўга. Ледзь-ледзь паспела гераіня пабачыцца з цёцяй ва ўніверсітэце, дзе тая працуе, як пачаўся дэтэктыў. У бібліятэцы знойдзена цела жанчыны - сябры журы, якое павінна было судзіць літаратурны конкурс (пагаворваюць, яна была лесбіянкай). Што было матывам? Зайдрасць? Творчыя звады? Каханне?
Усе удзельнікі і закладнікі драмы спрабуюць знайсці разгадку. І вось тут пачынаецца сюр і абсурдызм, а ў рэшце рэшт фінал твору апынуўся менавіта тым, што я падазраваў яшчэ ў першай палове раману. Але я зусім не засмуціўся, бо кніга не пра гэта, а, як дакладна і трапна напісаў Torvald5, "пра лёс, забабоны і пошукі сябе".
Вельмі неблагі раман, асабліва для філолагаў, бо там абое Шэлі на Шэкспіры сядзяць і Джойсам з Моруа паганяюць. Асабліва адзначу добрую беларускую мову - гэта проста музыка для душы. У той жа час радзіць кнігу не магу - вельмі яна своеасаблівая. Але, заўважце - аніякай "павестачкі" )

RU
Почему я вообще взялся за эту книгу?
Во-первых, необычайно кликбейтное для белорусской литературы название. Даже, провокативное.
Во-вторых, неоднослойная и не с одним смыслом обложка. С первого взгляда непонятно, что же изображено, а со второго взгляда ясно, что не то, что с первого ))) Кстати, это ощущение вполне соответствует тексту.
Третье, и, пожалуй, главное - первое предложение: "Дарога ў Полацак была цёмная ад гонкіх чорных ялін". Я пожил много где, но родиной считаю именно этот город.
Чего ждал?
Возможно, "повесточки". Что-то о том, как тяжело нетаким в Беларуси, что какая-то лесбиянка даже решила повеситься (аннотации я не читал). Абсолютно не моя тема, но любопытство к книжке уже разгорелось. Решил: начну, а там, если что не так, - брошу.
Что получил.
Сначала показалось, что будет обычная современная молодежная городская проза с элементами мистики или магреализма. Героиня, напуганная гаданием и странной зловещей смской, предрекающей скорую смерть, убегает от судьбы в Полоцк к тетке. Сложный внутренний мир, почти обычная биография (по большей части совпадающая с биографией автора)...
Но так происходило недолго. Только-только успела героиня повидаться с тетей в университете, где та работает, как начался детектив. В библиотеке найдено тело женщины - члена жюри, которое должно было судить литературный конкурс (поговаривают, она была лесбиянкой). Что было мотивом? Зависть? Творческие распри? Любовь?
Все участники и заложники драмы пытаются найти разгадку. И вот тут начинается сюр и абсурдизм, а в конце концов финал произведения оказался именно тем, что я подозревал еще в первой половине романа. Но я совсем не огорчился, так как книга не об этом, а, как верно и метко написал Torvald5, "о судьбе, предрассудках и поисках себя".
Очень неплохой роман, особенно для филологов, ведь там оба Шелли на Шекспире сидят и Джойсом с Моруа погоняют. Особенно отмечу хороший белорусский язык - это просто музыка для души. В то же время советовать книгу не могу - очень она своеобразна. Но, заметьте - никакой "повесточки" )

KillWish