9 января 2024 г. 15:46

4 Спойлер Кактэйль "Роза" з уласных гармонаў і мужчын

На жаль, аднак другая частка здалася мне горш за першую. Працяг выйшаў годным, аднак дзіркі ў сюжэце, залішнія падлеткавыя кіданні зусім не дадаюць балаў у скарбонку. Вось і атрымліваецца, што ацэнкі аддаеш толькі за прыгожых мужчын і, што ўжо хаваць, выбухны канец.

У першай частцы толькі і было размоў пра маці галоўнай гераіні, вялікую Джанін Хэзэвэй. І нарэшце мы пазнаёміліся з ёй. Цяпер зразумела, ад каго Роза атрымала выдатную падрыхтоўку. Аднак я ўяўляла Джанін некалькі інакш. Тым не менш, такі рэзкі кантраст дадае ёй у вобраз асаблівы шарм і служыць адцягваючым увагу манеўрам.

З'яўленне новага героя, Адрыяна Івашкава, несумненна плюс гісторыі. Гэты харызматычны марой надае кнізе нейкую пярчынку, а яго ўзаемаадносіны з Розай - падстава для зайздрасці. І хай я застаюся вернай Дзмітрыю, не магу адмаўляць хімію паміж галоўнай гераіняй і мажорам. Але ў гэтай частцы Белікаў мяне злёгку расчараваў, а пры з'яўленні Адрыяна я амаль што кіпенем пісала ад захаплення.

Прыемна, што нам пачалі распавядаць пры стыхію духу. Дзякуючы гэтаму чытач пазнаў пра некаторыя магчымасці прымянення гэтай сілы. Гэтая акалічнасць выклікае ў мяне насцярожанасць - дух не раскрыты да канца і невядома, што яшчэ чакаць у наступных частках.

Пра дзіркі ў сюжэце добрага не скажаш. Замест таго, каб вырашаць праблему, аўтар закідвае чытача разам з персанажамі на гарналыжную базу, далей ад месца здарэння. Трэба чымсьці запаўняць старонкі.  І не знайшлося лепшай тэмы, чым бзікі Розы: "Я лепш за маці-прафесіянала, Лісса загразла ў каханні, мне не патрэбен верны Мэйсан, Дзмітрый не звяртае на мяне ўвагі як на дзяўчыну..." Увогуле, шмат плачу і незадаволенасці астатнімі, але ў сваім воку і бервяно не відаць. Толькі ў канцы Роза нарэшце выключыла гармоны і праявіла дарослыя якасці.

Кніга парадавала драматычнай канцоўкай. Гэтага я не чакала і аказалася пад прыемным уражаннем. Узаемаадносіны паміж героямі ў стрэсавай сітуацыі відавочна дадуць пачатак чамусьці цікаваму ў будучыні. А пакуль застаецца лямантаваць ад абурэння і ўсё роўна захапляцца светам марояў, стрыгояў і дампіраў.