17 февраля 2015 г. 23:36

Чудова книжка з психотерапії, і не суто гештальтистська. Тобто більшість із того, що там описано, використовується з певними варіаціями або може використовуватися і в багатьох інших підходах.

Книжка написана коротко, стисло, досить ясною мовою. Єдине, що було трохи менш цікаво читати - це розділи, де розповідалося про роботу терапевта з клієнтами. А от теоретичні розділи «Основи» і «Невротичні механізми» - це чудовий стислий виклад дуже важливих аспектів психотерапії: гомеостаз і розвиток, контактна межа, причини появи неврозів, їхні основні механізми (інтроекція, проекція, злиття, ретлофлексія), ну і головне - усвідомлення (awareness).

У прикладах, наведених у практичному розділі, є певні мінуси. По-перше, це фрагменти стенограм, у яких більшість візуальних і звукових нюансів пропущено. По-друге, через фрагментарність, не завжди легко прослідкувати за тим, що, власне, там відбувається. Також деякі епізоди можуть бути неблизькі (через відсутність досвіду), однак щось напевне і відгукнеться.

Книжка буде дуже корисною для тих, хто хоче бути у більш свідомому контакті з собою та іншими, що потребує конкретних кроків, детально розписаних у книзі. Утім, найбільша користь буде напевне тільки для тих, хто мав досвід психотерапії (не обов’язково гештальту). Власне, як на мене, то психологія має сенс лише як практика, і теорія потрібна лише для структурування і глибшого розуміння практичного досвіду. Для людей далеких від цього мало що буде зрозуміло, але не через складність, а через те, що повністю розуміти можна лише те, що було у власному досвіді. Це ніби якби сліпий читав книжку про те, як виглядають кольори. Утім, для загального поверхневого знайомства з гештальтом (чи психотерапією взагалі), ця книжка теж підійде.