SaganFra

2 ноября 2015 г. 12:06

Єжи Лоєк – відомий польський історик. Його перу належать чимало ґрунтовних історичних праць присвячених зокрема темі поневолення Польщі під час її поділів, взаємовідносини з сусідніми країнами. Але найбільш відомим його твором є книга «Софія Потоцька. Історія прекрасної бітинки». Єжи Лоєк дуже детально та скрупульозно описує неймовірно насичене подіями життя Софії Вітт-Потоцької (у дівоцтві - Главані).

Основу книги становлять листи Софії до її дітей, коханців, послів, чоловіків та навіть коронованих осіб, а також спогади та щоденникові записи осіб, чиє життя перетиналося з життям Софії, також різного роду документи із архівів. Автор подає широку панораму подій, що відбувалися в Європі на зламі вісімнадцятого та дев’ятнадцятого століть. Це не просто «попсова» біографія видатної особистості з непересічною долею. Це ґрунтовний твір, написаний справжнім істориком, а не «поверхневим» автором. Єжи Лоєк заглиблено вивчає і подає інформацію, відкидаючи при цьому попередні дослідження інших авторів з цієї теми. Адже, пройшло багато часу, історія життя Софії Потоцької обросла товстим шаром легенд та видуманих деталей. У автора нелегке завдання – спростувати або підтвердити всі ті факти.

Це справді чудова біографічна книга, хоч і читається не дуже просто. Автор додає занадто багато фактів світової історії. Безперечно, це плюс для якісної історичної прози, але якщо хочеш прочитати конкретно про одну історичну особу, то це трохи відводить від теми. Але, можливо, такою і повинна бути якісна біографічна проза, а ми просто звикли до «попсових» біографічних книг? В будь-якому випадку, я не жалію, що прочитала цю книгу. Чудовий спосіб освіжити знання з історії.