19 января 2017 г. 12:39

5 Карпати Прохаська як міфічний Центр Європи

Хто такі непрОсті? «непрості панують світом. непрості приходять, як хтось народжується або щось народжується, і придумують йому життя. оповідають сюжет. оповідь стає причиною, життя – наслідком оповіді, яку можна послухати і переповісти. життя нема без оповіді. бо оповідь є життям».
Надзвичайно атмосферна книжка. Традиційно для Прохаська – про єдність людини з природою, про неможливість повноцінного існування людини поза межами розуміння цієї єдності. Так само традиційно – про Карпати. Вони постають перед нами не просто географічно-історичним явищем, а якимось міфічним Центром Європи з серцем у маленькому містечку Ялівець. Багато хто порівнює Ялівець із містом Макондо зі «Ста років самотності» Маркеса, і спільного дійсно можна знайти багато. Як і кілька поколінь жінок на ім’я Анна в «НепрОстих», що можна сприймати за алюзію до роду Буендіа з їх неймовірною кількістю Ауреліанів та Хосе Аркадіо.
Втім, оповідь викладена тільки Прохаськові властивою манерою: повільною, елегійною, в чомусь навіть меланхолійною. Книжка наповнена життєвою мудрістю, великою філософією Природи, глибокими переживаннями Людини. І якщо не сприймати буквально (а як художній засіб) інцести, педофілію, зоофілію (а саме, орніто-, якщо вже бути до кінця точним), вживання морфію, куріння конопель і народну магію гуцулів, то її цілком можна сприймати за альтернативну історію Карпатії, що так і не відбулася.