4 июля 2017 г. 15:24

3 Слава чи сором пам'яті

Автор дуже цікаво розкриває тематику пам’яті і спогадів у біографії, кажучи ще на початку книги : «У меня нет воспоминаний о детстве. Моя история умещается в несколько строк..» . Хоча і спогадів назбиралося набагато більше, дійсно розумієш, що пам'ять грає з людьми поганий жарт , адже спогади зникають, назви вулиць і імен забуваються, а життя продовжується далі.
Дочитавши книгу та і в процесі читання я весь час задумувався над тим, а що я пам’ятаю з мого дитинства , що міг би я згадати і описати. Навіть надихнувся тим, що можливо краще писати біографію весь час – все життя, бо потім ти і половини не згадаєш.
Біографія складається не тільки з спогадів самого автора так і з того , що йому розповідали його бабуся, тьотя; старих фотографій, які він описує. Читаючи книгу можна побачити з чого насправді складається наша пам'ять, дитинство.
Не зважаючи на важку долю Перека, я не побачив ніде емоційних забарвлень подій! Автор все описує досить нейтрально, здавалося б наче йому і самому не цікаво, що було раніше, адже воно вже забуте.
Біографія як її сам називає Перек в книзі «W або спогади дитинства» зовсім сприймається інакше, коли розумієш, що все це відбувалося в часи війни. Жах війни, страх, смерті можна помітити більше в його другій частині книги – фантазії острову W.
Важко уявити , що цю фантазію острів W Перек написав в дванадцять років! Дуже дивний твір, глобальний і важкий. Неймовірна купа деталей просто вражає, як все продумав ще тоді дитина-автор.
Страшний світ описує Перек на цьому острові W. Спочатку все здається простим - острів, де всі займаються спортом, купа атлетів, змагання. Але десь під кінець книги описуються справжні закони острову, де є Хазяї і раби : «Есть два мира – мир Хозяев и мир рабов. Хозяева недоступны, рабы раздирают друг друга на части». Тобто повна тиранія, рабство, жахливі умови життя, закони зручні тільки тим, хто їх створював.
«Слава победителям! Позор побёжденным!». Якщо програти змагання атлета закидують до смерті каменями, пробігти повз суддів , які будуть бити палками або прив’яжуть до стовпа сорому. Жесть просто.
Дітей-новобранців перші шість місяців тримають у кайданах і з кляпом в роті. Жінки на цьому острові тільки для продовження роду. Тільки під кінець книги можна зрозуміти й побачити який цей острів насправді є , де вищі офіційні обличчя можуть заборонити або дозволити будь-що; де виграти насправді неможливо.