4 января 2018 г. 13:25

Напевно, не так просто знайти в художній літературі вдалий опис життя літньої людини. Як почуваються старі люди? Про що вони думають і яке їх ставлення до оточуючих, до свого минулого і майбутнього? Так, просто сидячи і роздумуючи про це, важко уявити собі якусь картину, не впадаючи, при цьому, у самообман. "На зарослих стежках" допомагає привідкрити завісу і трохи підглянути - яким воно є - старече світопочуття.
Крім цього, у цих коротеньких мемуарах постають деякі цікаві образи. Наприклад, фантастичний образ мандрівника-проповідника Мартіна, босоногого і наївного чоловіка, якого освітило божествене світло, коли він молився на скелі. Єдине що, це зовсім ніякий не образ, а цілком реальна людина. Також - спогади з минулого та молодості. Важко сказати, на скільки вони були доречними, та мене вони не залишили байдужими і направили на певні роздуми.
Описів природи було не так багато, але, чи не вперше, мені їх було не нудно читати, хоча тут можливо відіграє роль симпатія, яку автор викликає з перших сторінок.
Що стосується політичного заряду, то, я думаю, немає особливо про що розповідати, хоча книга у великій мірі і про це. Але саме у цих питаннях, усім все видно або ясно вже завчасно, чи не так?

P. S. У передмові Доценка до написаного Маланюком (два абсолютно незнайомі мені прізвища) некрологу Гамсуна, згадується такий собі Штайнер, у зв'язку з його концепцією "ідеологічного вакууму" - от ніколи не знаєш...