4,6

Кніга Уладзіміра Някляева "Знакі прыпынку" - гэта біяграфія душы. Аўтар падараваў нам нават не кнігу, а самога сябе, запрасіўшы ў свет сапраўднага паэта, сучаснага літаратара, сённяшняга беларуса.
Серия: Беларуская мемуарная бібліятэка
Издательство: Лімарыус

Torvald5

3 октября 2018 г. 14:32

Сёлета Сяргей Шапран выдаў чарговую кнігу, прысвечаную беларускім пісьменнікам. Кніга называецца „Някляеў. Незавершаная аўтабіяграфія”. Але, згадаем, штосьці падобнае, прынамсі аўтабіяграфічнае, выходзіла ў 2013 годзе ў выдавецтве “Лімарыус” у серыі “Беларуская мемуарная бібліятэка”. Тую кнігу таксама ўкладаў Сяргей Шапран і называлася яна “Знакі прыпынку”. Ці не палову тэкстаў, якія аб’яднала кніга "Знакі прыпынку", былі напісаныя ў эміграцыі, калі Уладзімір Някляеў некалькі гадоў вымушана жыў у Польшчы, а затым у Фінляндыі.

Значная частка тэкстаў з кнігі добра вядомая чытачу, прынамсі мне, бо яны друкаваліся ў газеце “Наша Ніва” пад рубрыкай, якая так і называлася “Знакі прыпынку”.

У анатацыі да кнігі яе змест тлумачыцца наступным чынам: “Знакі прыпынку” – гэта біяграфія душы.…

Віктар Казько. Ён не той, хто сёння ёсць
Цуды ўсе ў адным-адзіным цудзе. Спроба аўтабіяграфіі
Тэхналогія сыходу
"Яшчэ трохі жыцця..."
Знакі прыпынку
Каментары

ISBN: 978-985-6968-35-1

Год издания: 2013

Язык: Белорусский

Някляеў, Уладзімір Пракопавіч (нар. 1946).
Знакі прыпынку / Уладзімір Някляеў ; [укладанне, каментары С. Шапрана ; прадмова В. Казько]. — Мінск : Лімарыус, 2013. — 369, [1] с., [2] л. іл. ; 18 см. — (Беларуская мемуарная бібліятэка)). — Частка тэксту на рускай мове. — Бібліяграфія ў каментарыях: с. 284―369. — 400 экз.

Патрэба ў такой кнізе выспявала даўно. Менавіта так пачынаецца прадмова Віктара Казько да «Знакаў прыпынку». З гэтага пачаў аповед пра новы празаічны зборнік і сам аўтар. Някляеў адзначыў, што яму карцела змясціць пад адной вокладкай шматлікія жыццёвыя гісторыі — вясёлыя і сумныя, павучальныя і лёгкія. І нарэшце гэта здарылася — знакі прыпынку расстаўленыя.
Гэта сапраўдны «раман душы», які прабіўся крозь пустазелле бясконцай траскатні сучасных беларускіх аўтараў. Яго можна аднесці да безлічы літаратурны жанраў: гумар, мастацкая проза, мемуары, публіцыстыка, філасофія, эсэістыка.
Раман несупакоенай бунтоўнай душы на папялішчы нашага, класічнага ўжо "раскіданага гнязда".

Torvald5

3 октября 2018 г. 14:32