4,3

В книге собраны лучшие миниатюры и лирические записи писателя, созданные за три десятилетия творческого труда.
Издательство: Мастацкая литература

Torvald5

1 октября 2017 г. 11:28

Ёсць у беларускай літаратуры такія кнігі, як вехі. Я бы іх назваў літаратураўтваральнымі. І толькі з часам гэта робіцца зразумелым. Бо тэксты, якія яны ўтрымліваюць, перастаюць быць проста мастацкімі творамі, а ператвараюцца ў з’яву культуры, робяцца хрэстаматыйнымі.

Такой кнігай з’яўялецца невялічкі зборнік малой прозы Янкі Брыля, выдадзены ў кішэнным фармаце пад назвай “Вітраж”. Гэта адна з тых кніг, з якой пачалася славутая малая проза Івана Антонавіча. Якая з часам ператварылася ў адмысловы жанр, вельмі блізкі да дзённікавых запісаў. Прычым аўтар фіксуе ў гэтых запісах не столькі факты, а хутчэй нейкія назіранні-адкрыцці, пачуцці судакранання з нечым асабістым, эмацыйна афарбаваныя.

Менавіта ў гэтай кнізе надрукавана славутае, класічнае апавяданне Янкі Брыля “Гуртавое”. Затым яно…

Год издания: 1974

Твердый переплет, 272 стр.
Тираж: 150000 экз.
Формат: 70x108/32 (130х165 мм)

Жанры:  Поэзия

Теги: