4,2

Издательство: Мастацкая літаратура

xbohx

Диванный Эксперт

29 мая 2020 г. 19:37

Як пачула ад аўтара, што ў яго выйшла новая кніга, дык адразу прыехала за ёй. Наслухалася кампліментаў ад пісьменніка, атрымала аўтограф. Вось за што люблю беларускую літаратуру — яна зусім побач.

Творчасцю Уладзіміра Сцяпана шчыльненька займаюся ўжо больш за 5 гадоў, бо ён — адзін з герояў маёй дыпломнай, магістарскай, а цяпер і кандыдацкай дысертацыі. Даследую там аўтабіяграфічную прозу, таму ў новай кнізе (калі даведалася, што гэта зборнік) таксама чакала такіх тэкстаў. Так і выйшла.

Зборнік складаецца з некалькіх апавяданняў і цыклаў мініяцюр. Мастацкія толькі апавяданні, усё астатняе — гэта нон-фікшн, аўтабіяграфічная кароткая проза. Думаецца, што Сцяпану ў літаратурнай дзейнасці дапамагае мастацкая адукацыя: ён скончыў Мінскае мастацкае вучылішча імя Глебава і Беларускі…

ISBN: 978-985-02-1947-3

Год издания: 2019

Язык: Белорусский

Лауреат: 2020 г.Национальная литературная премия Беларуси (Лучшее произведение прозы)
Номинант: 2020 г.Глиняный Велес

xbohx