4,6

У зборнік Уладзіміра Сцяпана “Адна капейка” ўвайшлі найлепшыя творы, напісаныя аўтарам за апошнія восем гадоў: навелы, апавяданні і тэксты без пэўнай жанравай маркіроўкі. Большасць з іх была…
Издательство: Літаратура і Мастацтва

Torvald5

29 сентября 2017 г. 10:51

Пасля прачытання гэтай кнігі цябе агортвае лёгкі, як восеньскі туман на паплавах, сум. Сум па мінулых днях, па ўчорашніх пачуццях, па сябрах і прыгодах дзяцінства, па няспраўджаных марах.

Уладзімір Сцяпан – мастак па адукацыі. І ягоная проза вельмі візуальная, амаль кінематаграфічная.

Усе ягоныя навэлы і апавяданні, якія аўтар аб'яднаў пад вокладкай кнігі «Адна капейка», можна ўмоўна падзяліць на дзве катэгорыі: аповеды пра сябе і аповеды пра людзей, якіх пісьменнік сустракаў на сваім жыццёвым шляху.

Найбольш кранальнымі і настальгічнымі ў Сцяпан атрымліваюцца апавяданні, у якіх ён згадвае сваё дзяцінства. Вось і само апавяданне «Адна капейка», якое дало назву кнігі, пра дзяцінства і пра мары. Аўтар апісвае незвычайнае здарэнне: аднойчы ў дзевяць гадоў ён знайшоў адразу 87 капеек; аднак…

ISBN: 978-985-6994-88-6

Год издания: 2012

Язык: Белорусский

Кніга прозы. — Мінск: Літаратура і Мастацтва, 2012. — 224 с.

Torvald5

29 сентября 2017 г. 10:51

20 апреля 2016 г. 09:10

Мне засталося два апавяданні. Мабыць я нават не дачытаю:) Такая вось сітуацыя. Але ўжо па першых старонках было зразумела: піша майстар. Кранальна, з жыццёвай праўдай. Так, як піша толькі ён. Піша пра тое, што адбываецца тут, побач. Піша не пра мяне, але ці гэта важна?:) Крыўдна толькі, у якім афармленні, на якой паперы, у якім пераплёце выйшла гэтая цудоўная кніжка. Сорам. А мабыць - гэта таксама жыццёвая прауда:)