Предлагаем вашему вниманию издание, в которое вошли три поэмы великого украинского поэта Янки Купалы: "Курган", "Бондаровна" и "Могила льва".
Издательство: Беларусь

16 ноября 2022 г. 22:50

*русский вариант ниже* Ці ведаеце вы, што ў Беларусі быў свой Робін Гуд? Высакародны разбойнік, які змагаўся супраць сацыяльнай несправядлівасці, па імені Машэка. Паводле легенды месца, дзе ён пахаваны, называлася Магіла льва, і пасля там узнік горад Магілёў. Дарэчы, гарадскі партал Магілёва знаходзіцца на сайце masheka.by. Мне гэта здаецца вельмі мілым :)

Але я адхілілася ад тэмы. Было б дзіўна, калі б легенда пра такога каларытнага героя не легла ў аснову нейкага мастацкага твора. Таму ёсць і балады, і п'есы, яму прысвечаныя, і паэма Янкі Купалы, і опера, пастаўленая паводле гэтай паэмы.

Купала значна перапрацаваў арыгінальную легенду. Яго паэма распавядае, з аднаго боку, пра няшчаснае каханне, бо нявеста Машэкі, Наталька, сышла за лепшым жыццём да баярына, і бедны хлопец звар'яцеў. Але…

Курган, поэма

Могила льва, поэма

Перевод: М. Исаковский

стр. 49-78

Год издания: 1966

Тканевый переплет, 80 стр.
Тираж: 50000 экз.
Формат: 70x108/32 (130х165 мм)

Жанры:  Поэзия

Теги:

16 ноября 2022 г. 22:50

14 ноября 2015 г. 20:32

5 Курган Сяргею Палуяну

Паміж пустак, балот беларускай зямлі, На ўзбярэжжы ракі шумнацечнай. Дрэмле памятка дзён, што ў нябыт уцяклі, Удзірванелы курган векавечны.

Дуб галлё распусціў каранасты над ім. Сухазелле у грудзі ўпілося; Вецер стогне над ім уздыханнем глухім, – Аб мінуўшчыне ў жальбах галосе.

Радкі, якія мы кожны раз чытаем на размінцы перад рэпетыцыяй у тэатры. Нядаўна звярнуў увагу, што "Курган" Янка Купала ўзвёў Сяргею Палуяну, які пазбавіўся жыцця праз павешанне ў 20 год, і менавіта апошняму прысвечана паэма 1910 года. Жанр - ліра-эпічная паэма, у якой паказаны моцны, нясхільны перад перашкодамі герой (Гусляр), а таксама глыбокія перажыванні аўтара. Менавіта такім па характары мусіў быць малады пісьменнік Сяргей Палуян, тэксты якога пра адраджэнне нашай мовы і культуры цэнзары прыбіралі з друку, а…